Eleverne kan via SkolePlan vælge valgfag, hvis i fx tilbyder nogle fag i efteråret og andre i foråret.
Når fagrunden er oprettet kan eleverne via SkolePlan vælge de fag/hold der indgår i fagrunden.
Inden eleverne kan vælge er der lidt opsætning der skal være på plads først.
1. I administrationsprogrammet vælges fanen Årsdata og Grundoplysninger.
2. Vælg Fagønsker i fanen til venstre.
Her er et par indstillingsmuligheder.
Antal fagønsker-prioriteter (2): Her angives antallet af prioriteter pr. fag/hold.
Elever må angive fagønsker (3): Her markeres når fagrunden skal offentliggøres for eleverne.
Kun indmeldte fra og med (4): Er det kun elever indmeldt før en bestemt dato der skal vælge fag/hold markeres her, samt der vælges en dato.
… for fagønskerunde nr. (5): Her markeres for den aktuelle runde.
Fag/hold til runden(6): Her indstilles hvilke fag/hold der skal indgår i fagrunden – se mere info under punkt 4.
Nulstil afgivne ønsker (7): Vil du genbruge en fagrunde kan elevernes valg nulstilles.
3. Opret de hold, der skal indgå i fagrunden.
Vær opmærksom på at de hold du opretter skal have samme periode nummer som nummeret på fagønskerunden.
4. Vend tilbage til Årsdata – Grundoplysninger – Fagønsker og vælg fanen Fag/hold til runden (6).
5. I visningen indstilles hvilket hold der skal indgå i runden og om der skal oprettes flere grupper.
Start med at vælge om der skal benyttes fag eller hold til fagrunden.
Vælger du hold markeres i Benyt hold.
Opret grupper, hvis der skal være mere end 1 gruppe.
Placér de hold der skal indgå i fagrunden.
De fag/hold der kan vælges vises i højre kolonne.
De fag/hold der skal indgå i fagrunden flyttes over i midterste kolonne.
Der findes et par indstillingsmuligheder under Rediger gruppe.
Klik på Rediger gruppe.
Felt med indstillingsmuligheder vises.
Navn: Her skrives navnet på gruppen.
Minimum: Her vælges det mindste antal valg hver elev skal tage.
-
Eksempel på minimum
Maksimum: Her vælges det maksimale antal valg hver elev må tage.
-
Eksempel på maksimum
Markeres 0 i Minimum og Maksimum er der ingen begrænsninger. Eks. der indgår 4 fag i gruppen, og eleven bestemmer selv hvor mange valg de tager – her mellem 0 og 4.
Kun én af hver prioritet: Markeres hvis eleven kun må vælge den samme prioritet en gang til de fag der er i gruppen.
-
Eksempel på Kun én af hver prioritet
Gælder alle stamhold/trin: Markeres hvis alle stamhold skal være med i gruppen. Er det kun et enkelt stamhold der skal vælge fag/hold udpeges de ønskede stamhold.
I Rundens overskrift findes yderligere et par indstillingsmuligheder.
Klik på Rundens overskrift.
Felt med indstillingsmuligheder bliver vist.
Periode: Vælg den periode og uge som fagrunden er gældende for.
Navn: Overskrift på hele fagrunden fx Valgfag forår.
Indgår der flere grupper i din fagrunde kan der på tværs af grupperne indstilles et Minimum, Maksimum og Kun én af hver prioritet.
-
Eksempel på Minimum/Maksimum/Kun én af hver prioritet
Lås fag for øvrige elever, når valgt af antal elever svarende til holdmaksimum for faget: Marker her hvis det er først til mølle princippet.
I web programmet via Indstillinger/Indstillinger/Fagønsker markeres Ja i Vis for elever og Ja eller Nej i Vis for forældre.
Når eleverne logger på SkolePlan kan de angive deres valg via Undersøgelser/fagønsker (højre kolonne).
Elevvisning af fagrunde.
Når eleverne har valgt fag/hold vises valgene under fanen Planlægning/Placer
Vælg nr på aktuelle fagrunde via Holdønskerunde nr.
Visning af hold og prioriteter.
I eksemplet her har 2 elever valgt foto som 1. prioritet.
Skal eleven sættes på holdet sættes kryds i hold kolonnen.
Er holdene indsat i skemaet i Planlægnings fanen kan eleven ikke indplaceres på et hold i samme tidsrum. Dette markeres med rød i hold kolonnen.
Skal eleverne ikke kunne følge med i fordelingsprocessen lukkes for elevernes adgang til at se hold og skema.
Dette gøres i web programmet.
Hold fjernes via Indstillinger/Indstillinger/Vis for elever og forældre ved at markerer Nej i Hold.
Skema skjules for eleverne og forældrene via Indstillinger/Indstillinger/Skema ved at angive en dato i til og med.